يکي از معجزات پيامبر اکرم(ص) معراج آن حضرت بود. اعجاز آن هم در جسماني بودن آن است.

بحث معراج از نصوص قرآني است و در نص از آن بحث شده است .

مفسرين هم در تفسير آيه اول سوره اسري: «سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ؛ منزه است آن [خدايى] كه بنده‏ اش را شبانگاهى از مسجد الحرام به سوى مسجد الاقصى كه پيرامون آن را بركت داده‏ ايم سير داد تا از نشانه‏ هاى خود به او بنمايانيم كه او همان شنواى بيناست (سوره اسراء، آيه 1)  هو در سوره والنجم: « ثُمَّ دَنَا فَتَدَلَّى* فَكَانَ قَابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنَى* فَأَوْحَى إِلَى عَبْدِهِ مَا أَوْحَى؛ سپس نزديك آمد و نزديكتر شد تا [فاصله‏ اش] به قدر [طول] دو [انتهاى] كمان يا نزديكتر شد. آنگاه به بنده‏ اش آنچه را بايد وحى كند وحى فرمود (سوره والنجم، آيات 10ـ8)

کتابهاي زيادي در مورد معراج نوشته شده است از جمله: معراج در تفسير سوره والنجم( شهيد دستغيب) راهيان کوي دوست (آيت الله مصباح يزدي)

طبق روايت در شب هفدهم ماه مبارک رمضان جبرئيل آمد و پيامبر اکرم (ص) را از مسجد الحرام به مسجد الاقصي و از آنجا سوار بر براق به آسمانها برد هفت آسمان را سير کردند و هر هر آسمان حوادثي اتفاق افتاد و آياتي به آن حضرت نشان داده شده که وارد جزئيات نمي شويم.

در بحث معراج يک جلسه پرسش و پاسخي بين خدا و پيامبر اکرم(ص) اتفاق افتاده که ان شاء الله در بيست، سي جلسه آن را مطرح مي کنيم.

گزارش اين جلسه را از زبان حضرت علي نقل مي کنيم. ظاهرا رسول اکرم(ص) با توجه به اطمينان خاطري که به اين شاگردشان داشتند به ايشان گفته اند و آن حضرت به ديگران نقل کرده اند. اين حديث به نقل از حضرت علي (ع) نقل شده است.

رُوِي عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ(ع) أَنَّ النَّبِي(ص) سَأَلَ رَبَّهُ سُبْحَانَهُ لَيلَةَ الْمِعْرَاجِ فَقَالَ يا رَبِّ‌اي الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ فَقَالَ اللَّهُ تَعَالَي لَيسَ شَيءٌ أَفْضَلَ عِنْدِي مِنَ التَّوَکلِ عَلَي وَ الرِّضَا بِمَا قَسَمْتُ يا مُحَمَّدُ وَجَبَتْ مَحَبَّتِي لِلْمُتَحَابِّينَ فِي وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتِي لِلْمُتَعَاطِفِينَ فِي وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتِي لِلْمُتَوَاصِلِينَ فِي وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتِي لِلْمُتَوَکلِينَ عَلَي.

اولين سوال در مورد افضل اعمال بوده است . خداوند به عنوان عالم الغيب و الشهاده که هم سؤال را مي داند و هم از فلسفه سوال بباخبر است ابتدا به سؤال جواب مي ده سپس به فلسفه سوال

جواب سؤال ساده است اافضل اعمال توکل و رضا به قسمت

فلسف سؤال ؛ خداوند مي داند پيامبر مي خواهد به عمل به افضل اعمال مي خواهد ر پيشگاه خداوند ه محبوبيت برسد لذا خداوند جواب مي دهد اگر غرض رسيدن به محبوبيت است من بر خودم واجب کرده ام اين افراد را دوست داشته باشم:

1 ـ کساني به خاطر من همديگر را دوست دارند

2 ـ به خاطر من نسبت به همديگر عطوفت و مهرباني مي کنند

3 ـ به خاطر من صله رحم مي کنند

4 ـ بر من توکل مي کنند

خداوند در اينجا خلاصه کرده است در قرآن فرموده است همه چيز بايد به خاطر خدا باشد: « قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ؛ بگو در حقيقت نماز من و [ساير] عبادات من و زندگى و مرگ من براى خدا پروردگار جهانيان است (سوره انعام، آيه 162)

براي اينکه بدانيم کارمان خالص براي خداست بايد به روش مولايمان علي اقتدا کنيم . آن بزرگوار بعد اينکه افطار سه روز را به ترتيب به مسکين،يتيم و اسير دادند يک جمله فرمودند:« إِنَّمَا نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لانُرِيدُ مِنْكُمْ جَزَاءً وَ لا شُكُورًا؛ ما براى خشنودى خداست كه به شما مى ‏خورانيم و پاداش و سپاسى از شما نمى‏ خواهيم (سوره انسان، آيه9)

اگر کاري را انجام داديم و چشمداشت مادي( پول، هديه و.) و معنوي (تشکر و .) داشتيم کار خالص براي خدا نيست.

کاري که به خاطر خدا نباشد هباء منثوراست در قيامت دستمان خالي است . وجه مشترک سخنان تمام کساني که در زندگي براي زندگي(تلويزيون) سه دقيقه در قيامت (کتاب) شنود(کتاب) و. از دوران کما گزارش داده اند اين بود که ديدم دستم خالي است

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(1)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(2)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(2)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(3)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(4)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(4)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(5)

مي ,سوره ,معراج ,خدا ,وَ ,خاطر ,به خاطر ,پيامبر اکرم ,اکرم ص ,وَجَبَتْ مَحَبَّتِي ,شده است

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

^"کوچولوهای عا❤شق"^ دانستنی های نوین اسم دختر و اسم پسر ilovenafasjoon Lisa Exirvip ﻣﺎ ﺍﺯ ﺩﯾﺪﺍﺭ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﺤﺮﻭﻡ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﻢ ﺍﻣﺎ معلم فروش و مدرس فروش، مدرس بازاریابی و فروش شادان شهرو بختیاری : shadanblog