گفتيم يکي از معجزات پيامبر اکرم(ص) معراج آن حضرت بود. در جلسه پرسش و پاسخي که بين خدا و پيامبر اکرم(ص) در شب معراج اتفاق افتاد. رسول گرامي اسلام(ص) از افضل اعمال پرسيدند، که خداوند فرمود: توکل بر خدا و رضا به قسمت او. فلسفه سؤال رسيدن به محبوبيت در پيشگاه خدا بود که خداوند فرمود: من بر خودم واجب کرده ام اين افراد را دوست داشته باشم:
1 ـ کساني به خاطر من همديگر را دوست دارند
2 ـ به خاطر من نسبت به همديگر عطوفت و مهرباني مي کنند
3 ـ به خاطر من صله رحم مي کنند 
4 ـ بر من توکل مي کنند.
خداوند براي رفع ابهام احتمالي از ذهن پيامبر اکرم (ص) که ايشان تصور کنند اين چهار مورد علت محبوبيت باشد توضيح مي دهد: وَ لَيسَ لِمَحَبَّتِي عِلْه وَ لا غَايةٌ وَ لا نِهَايةٌ وَ کلَّمَا رَفَعْتُ لَهُمْ عِلْماً وَضَعْتُ لَهُمْ عِلْماً أُولَئِک الَّذِينَ نَظَرُوا إِلَي الْمَخْلُوقِينَ بِنَظَرِي إِلَيهِمْ.
علتي براي محبت خدا وجود ندارد براي اينکه محبت صفت ذاتي خداست.
بحث توحيد بحث مفصلي است علامه حسيني تهراني کتاب ده جلدي الله شناسي در بحث توحيد دارد.
در بحث کلامي توحيد، چهار موضوع مطرح مي شود : توحيد ذاتي ، صفاتي، افعالي و عبادي
در توحيد صفاتي تأکيد مي شود که صفات خدا عين ذات خداست به عنوان مثال رنگ پنجره جزء ذات پنجره نيست عارضي است و بعدا اضافه شده است ولي رنگ آتش جزء ذات آتش است اول پنجره را مي سازند بعد رنگ مي زنند ولي در آتش رنگ از خودش است .
مثال ديگر گرماي غذا جزء ذات غذا نيست غذا روي اجاق گاز باشد گرم مي شود در يخچال باشد سرد مي شود ولي گرمي آتش جزء ذات آتش است. غذاي سرد وجود دارد ولي آتش سرد وجود ندارد.
علم ما جزء ذات ما نيست ما هنگام تولد عالم نبوديم به تدريج ياد گرفتيم ولي علم خدا عين ذات خداست همينطور محبت خدا؛ بنابر اين صله رحم علت محبت خدا نيست . خداوند درياي محبت است چه ما صله رحم بکنيم چه نکنيم. صله رحم علت بهره مندي ما از محبت خداست . اينكه خداوند مي گويد محبت من واجب است بر چنين انسانهائي، اين به اين معنا نيست كه اين كارهاي مؤمنين، بر خدا اثر مي گذارد و علتي مي شود تا محبت خدا بر آنها شامل شود. براي محبت خدا، هيچ عامل بيروني وجود ندارد. محبت خدا شامل حال همه موجودات، است. برخي از انسانها با اين کارها، از آن محبت بهره مي برند.
مانند نور خورشيد، که در ذات خورشيد است. اينطور نيست كه ما آن را روشن مي كنيم. ما با كنار زدن پرده ها باعث مي شويم روشنائي خورشيد وارد اتاق شود. بنابر اين كشيدن پرده، علتي براي روشنائي خورشيد نيست. خورشيد، در ذات خود روشن است، كشيدن پرده، باعث بهره مندي از آن روشنائي، مي شود.
اگر علت محبت خارج از ذات خداوند بود، ناپايدار بود؛ چون از ذات خدات و ذات خدا بي پايان است محبت خدا هم بي پايان است. مانند مدرسه محدويت ندارد. در مدرسه اخلاق دانش آموز هر قدر هم خوب باشد نمي تواند در انضباط نمره بالاتر از بيست بگيرد چون محدود است. يا يك استخر، هرچه قدر هم بزرگ باشد، چون متصل به لايه هاي زيرزميني عظيم نيست، پس از مدتي، گنديده مي شود. اما يك چاله كوچك که متصل به منابع عظيم زيرزميني است صد سال هم بماند، زلال و تميز و زيبا است. 
در ادامه مي فرمايد هر زماني كه علم اين انسان را بالا مي بريم، علم ديگري را براي او قرار مي دهيم. به عنوان مثال با وجود در، براي ما علمي نسبت به آن سوي در نيست. با باز شدن در، از امکانات پشت آن اطلاع پيدا مي کنيم. اين علم، كشف مجهول است. با کشف هر مجهولي يک معلوم به معلومات ما اضافه مي شود. ظاهرا يکي از آثار و بركات محبت خدا به بنده اش، رسيدن به اين علم است بدون هيچگونه محدوديتي؛ به طور تصاعدي، علم مي جوشد. هر علمي، علمي مي آورد. 
اگر اين محبت و علم شامل حال کسي شود اين بنده خدا، خدا گونه مي شود با چشم خدا مي بيند و با گوش خدا مي شنود.
حديث قرب نوافل از احاديث موثق است و وسيله اي براي باز شدن چشم و گوش دل.
چشم دل باز کن که جان بيني        آنچه ناديدني است آن بيني
قَالَ رسول الله (ص)ِ: إِنَّ اَللَّهَ تَعَالَى يَقُولُ: «لاَ يَزَالُ عَبْدِي يَتَقَرَّبُ إِلَيَّ بِالنَّوَافِلِ مُخْلِصاً لِي حَتَّى أُحِبَّهُ فَإِذَا أَحْبَبْتُهُ كُنْتُ سَمْعَهُ اَلَّذِي يَسْمَعُ بِهِ وَ بَصَرَهُ اَلَّذِي يُبْصِرُ بِهِ وَ يَدَهُ اَلَّتِي يَبْطِشُ بِهَا إِنْ سَأَلَنِي أَعْطَيْتُهُ وَ إِنِ اِسْتَعَاذَنِي أَعَذْتُهُ؛ هميشه بنده‌ من بوسيله نمازهاى نافله و مستحبات به من نزديك مى‌شود در صورتى كه كاملا به من اخلاص دارد تا اينكه او را دوست مي دارم پس هر گاه او را دوست داشتم آنچه را كه من مى‌بينم و مي شنوم او هم مى‌بيند و مى‌شنود او به منزله قدرت من است اگر از من چيزى بخواهد به او مي دهم و اگر به من پناه آورد پناهش مى‌دهم.»(إرشاد القلوب، ج 1، ص91) 

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(1)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(2)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(2)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(3)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(4)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(4)

درس عروج از معراج پيامبر اکرم(5)

مي ,خدا ,محبت ,ذات ,نيست ,علم ,مي شود ,محبت خدا ,جزء ذات ,را دوست ,پيامبر اکرم

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

bakerstreet زهرا دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. afrasazehiha مهندسی دریا | دریانوردی | مهندسی کشتی مجموعه فایل شمع وارمر عمده و رمز و راز شمع لایف بیوتی | معادله‌ زندگی دانلود فایل های کمیاب powerpointdl نوشته‌های یک نویسنده کوچک